Vsako leto v maju v Kranju zdaj že tradicionalno poteka Etnološki dan ali Dan domače in umetnostne obrti, ki ga organizira Turistično društvo Kranj. Tokrat je dogodek potekal lepo sončno soboto, 21. maja.
Za obiskovalce smo pripravili pestro ponudbo rokodelskih izdelkov, izdelkov ročnih del, pa tudi domačih dobrot se ni manjkalo. Otroci so na delavnici skozi ustvarjalnost kolesaril mimo zanimivih objektov v Kranju, odrasli so se odpeljali na voden ogled Kranja,
Naš Center je tudi letos sodeloval , tokrat s predstavitvijo stare domače obrti: Tradicionalno pletenje košar – ohranjanje izročila naše kulturne dediščine.
Tradicionalna izročila rokodelskih spretnosti pletenja košar iz leskovih viter dandanes ohranjajo le še redki mojstri te zahtevne domače obrti, saj je trg preplavljen z raznovrstnimi plastičnimi izdelki. Včasih pa je bila to pomembna dejavnost, saj so pletene košare, cajne, koši in drugi izdelki služili za vsakdanja kmečka in gospodinjska opravila in so bili nepogrešljivi pripomočki v hiši in na kmetiji. Obenem pa so bili to izdelki, ki so imeli zelo dolgo življenjsko dobo, ko so odslužili, pa smo jih vrgli v peč. Izdelki so bili popolnoma naravni in za njimi ni ostalo nobenih okolju neprijaznih odpadkov.
Kako so pletli košare in cajne včasih nam je predstavil mojster pletar Jože Štefe iz Srednje Bele pri Preddvoru. Obiskovalci so si lahko ogledali pletenje košar in cajn v živo, izvedeli kaj o zgodovini pletarstva, se preizkusili v pletenju tudi sami ali pa le odnesli domov kakšno cajno za ekološke nakupe.
Seveda so za obiskovalce pripravili pestro ponudbo rokodelskih izdelkov, izdelkov ročnih del, pa tudi domačih dobrot se ni manjkalo. Otroci so na delavnici skozi ustvarjalnost kolesarili mimo zanimivih objektov v Kranju, odrasli so se odpeljali na voden ogled Kranja, spoznali pomen maratona Franja, na stojnici smo lahko spoznali tudi svetovni protidopinski kodeks, s kranjskimi taborniki pa smo se podali na odkrivanje zanimivih kotičkov. Seveda tudi dobre glasbe ni manjkalo.