Da je zanimanje za našo tradicionalno rokodelsko obrt še vedno živo ali pa postaja vse bolj živo, dokazuje izreden odziv na naše povabilo k sodelovanju na osnovnem tečaju pletenja košar in cajn. Prijav smo imeli toliko, da smo po uspešno zaključenem 5 dnevnem tečaju februarja v Kranju, organizirali še en 4 dnevni tečaj v Zgornji Beli pri Preddvoru, ki smo ga ravno uspešno zaključili.
Tečaj z naslovom Tradicionalno pletenje košar –ohranjanje izročila naše kulturne dediščine in priložnost za malo podjetništvo na podeželju je vodil mojster pletar Jože Štefe iz srednje Bele pri Preddvoru, eden redkih mojstrov, ki se z vsem srcem zavzemajo, da bi ta lepa rokodelska dejavnost in naša bogata kulturna dediščina ostala živa tudi za bodoče generacije.
Na praktičnem tečaju so udeleženci izvedeli vse o pletenju košar nekoč in danes, o materialih, ki so jih včasih za pletenje uporabljali, kdaj jih nabiramo, kako jih pripravimo, … V sklopu 4. delavnic pa so se naučili tudi sami izdelati pleteno košaro in cajno. Govora pa je bilo tudi o tem, kako lahko s takšno rokodelsko dejavnostjo zaslužite ali se samozaposlite. Tečaj je potekal v Domu krajanov Zgornja Bela pri Preddvoru.
To, da so bile na tečaju v večini ženske, nas na drugem tečaju ni več presenetilo, lepo presenečenje pa je bilo, da sta se našega tečaja udeležili tudi dve naši zamejski Slovenki iz avstrijske Koroške. Ana zna lepo govoriti slovensko, Gudrun pa pozna le nekaj besed in med tečajem smo jo poleg pletenja košar in cajn učili tudi materinega jezika.
Štiri dni smo vneto lupili leskove palice, izdelovali vitre in količe za naše košare in cajne in kar je najbolj prijetno, potem iz naših viter še spletli svojo prvo košaro, ki smo jo nato z največjim veseljem in ponosom tudi odnesle domov.
V. Juršak