Varstvo narave in biotske raznovrstnosti v Alpah je naloga, ki jo želi izpolniti 25 občin in regij iz sedmih alpskih držav v okviru »Omrežja občin – Povezanost v Alpah«, program dynAlp nature. Občina Kranjska Gora tako že vse od začetka leta sodeluje v programu skupaj z Občino Kamnik s projektom za ohranitev ekološko dragocenih zelenih površin na mestnih območjih, s poudarkom na ohranjanju avtohtonih sadnih vrst in travniških nasadov kot pomemben element naravne krajine.
V projekt želijo vključiti čim večje število občanov, ki stara sadna drevesa še imajo in tiste, ki bi se radi priključili v akcijah zasajanja avtohtonih sadnih dreves ter pridobivali nova znanja.
S tem namenom je Občina Kranjska Gora organizirala usposabljanje z naslovom Pomen ohranjanja travniških nasadov in praktično delo v sadovnjaku jeseni. Usposabljanje je organiziral Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj v sodelovanju z Slovenskim rodovnim gibanjem.
Na usposabljanju je Program DynAlp nature in projekt ohranjanja naravne dediščine s poudarkom na travniških sadovnjakih predstavila Vida Černe, vodja projekta v Občini Kranjska Gora, o Zgodovini sadjarstva na Gorenjskem, pomenu ohranjanja avtohtonih sadnih vrst in sadovnjakov je predaval Valentin Zabavnik iz Sadjarsko-vrtnarskega društvo Tunjice, ki je predstavil tudi Kakšne stare vrste sadja nam je podarila jesen – predstavitev avtohtonih sadnih vrst in njihove prednosti, o Biodinamičnem in permakulturnem sadjarstvu ter principih organizacije sadovnjaka z upoštevanjem lokalnih značilnosti terena in dosegljivih virov pa nam je spregovoril Slavko Turšič iz Sadjarskega društva Borovnic.
Na usposabljanju smo imeli priliko spoznati stare vrste jablan in jih tudi poizkusiti, kot tudi izdelke iz njih – sokove, kise, marmelade in džeme.
Sledila bo akcija zasajanja avtohtonih sadnih dreves na javnih površinah v Kranjski Gori – na šolskih vrtovih, parkih, domovi za ostarele, na kmetijah.
Vabimo vas, da se nam pridružite.